Fogászati implantáció – egy magasabb életminőség

Amennyiben foghiánnyal küzd, úgy bizonyára megtapasztalta már, hogy mennyivel körülményesebbek az étkezések. Bizonyos ételeket esetleg nem tud megrágni, és lehet, hogy emiatt kedvenc ízei is hiányoznak már. Talán még a mosolygásról is lemondott, pedig egy egészséges és megnyerő mosoly, rendezett fogsor a jó megjelenés és magabiztosság része. A fogpótlás egyik legjobb módja az implantáció vagy másként fogbeültetés. A fogászati implantátumok úgy néznek ki és úgy is működnek mint a valódi fogak. Az implantáció kiemelkedő stabilitású, véglegesnek tekinthető megoldás a foghiány pótlására.

Miért az implantáció a legegészségesebb megoldás?

A hiányzó fog nemcsak esztétikailag zavaró, de a rágást, és a hangképzést is nehezíti. Azonban nem csak ezek miatt javasoljuk a hiányzó fogak pótlását. Ha a hiányzó fogat nem pótoljuk, a többi fog helyváltoztatása miatt megváltozik a fogsorzáródás. Ez az állkapocsízület elmozdulását eredményezheti, amely így a nem megfelelő harapás, fogzáródás miatt a fogak túlterhelését, letörését, kimozdulását okozhatja. Legtöbben nem is gondolják, milyen problémák mögött állhatnak ilyen, úgynevezett gnatológiai okok.

Az elégtelen rágás pedig előbb-utóbb emésztési problémákat okoz.

Miért kockázatos az implantáció gnatológiai vizsgálat nélkül?

Klinikánk fogászati magánrendelőjében az implantáció elvégzése során gnatológiai, azaz fogsorzáródási szempontokat is figyelembe veszünk.

A gnatológia a „rágás tudománya”, a rágószerv (a fogak, rágóizmok, állcsontok és az állkapocsízület) működésének, biodinamikájának vizsgálatával foglalkozik.

A gnatológiai szempontok figyelembevételével készült fogpótlás esetén nem csak egy új fogat, fogsort kap, de állkapcsát és fogsorát az Ön számára legtermészetesebb pozícióba igazítjuk.

A gnatológiai, biodinamikai szempontok figyelembevételével elkerülhetők a nem megfelelő harapási pozíció és dinamika miatti problémák, mint például az implantáció környékén létrejött gyulladás, az implantátum kimozdulása, vagy akár az implantátumon lévő korona törése. Az implantátum ugyanis – a természetes fog gyökerétől eltérően – mereven rögzül a csontba, és ezért egy észrevehetetlenül kis mértékű túlterhelés is súlyos következményekkel járhat.Implantátum

Mi a menete az implantációnak?

Fogászati magánrendelőnkben az implantáció során titán alapú, csavarhoz hasonló műgyökér kerül beültetésre az állkapocsba, mely később a pótlást, koronát fogja hordozni.

A csontsejtek ránőnek az implantátum érdes, szövetbarát felszínére és úgy rögzítik azt, mint amikor bebetonozunk egy oszlopot. Ez sosem olyan rugalmas, mint a valódi fog esetében, ugyanis ott sok apró rost rögzíti a gyökeret a csontba. Emiatt különösen odafigyelünk a beültetés során a pontos teherbírásra is.

A gyógyulási idő – vagyis a teljes becsontosodás – elteltével kerül fel a foghiánynak, illetve az egyéni igényeknek megfelelő korona, híd, részleges, vagy teljes fogsor az implantátumra.

Az implantáció ma már rutin beavatkozásnak számít, és a kilökődés, valamint egyéb komplikációk kockázata rendkívül alacsony, nem nagyobb, mint más mikrosebészeti fogászati beavatkozásnak.

Mindenkinek lehet implantátumot beültetni?

Az implantáció akkor végezhető el, ha elegendő csont található az implantátum beültetésének környékén, vagyis ott az állcsont elég széles és magas ahhoz, hogy a csavart megbízhatóan rögzítse.

Régi foghiány, fogágybetegség esetén gyakori, hogy az állcsont elvékonyodik, a csontszövet felszívódik. Ha kevés a csontszövet, akkor legtöbb esetben csontpótlás előzi meg az implantációt.

A csontpótlás során a hiányzó csontot saját, máshonnan kivett csonttal, mesterséges csontpótlóval helyettesítjük. A csontpótló anyag a szervezetben néhány hónap alatt átalakul és alkalmassá válik az implantációra. Azonban olyan lehetőség is van, amikor az implantálással egy időben történik a csont pótlása.

Klinikánkon alkalmazzuk az egyik legújabb, úgynevezett PRF csontpótlási technikát, melynek lényege, hogy a pácienstől levett minimális vérből csontképzést elősegítő preparátumot készítünk. A vérpreparátumot az implantáció helyére bejuttatva aktiváljuk az őssejteket csontszövet építésére.

A felső állcsontba történő csontpótlás során gyakran az arcüreg aljának feltöltésével lehet elegendő csontot kialakítani, ez a sinus lift technika. Ezek a műtétek komoly odafigyelést igényelnek, emiatt nagy gyakorlattal rendelkező, képzett szakorvosok végezhetik csak el az ilyen típusú beavatkozásokat.

Azon pácienseknek nem készíthető implantátum, akiknek kezelésre szoruló csontritkulásos megbetegedése van (bizonyos gyógyszerek alkalmazása esetén). Sajnos ezekben az esetekben semmilyen egyéb, a csontot is érintő beavatkozás sem végezhető.

Melyik a jó implantátum?

Se szeri, se száma a különféle (vagy éppen valamely nagy márkához kísértetiesen hasonlító) implantátumoknak. Fontos, hogy nagy múltú, jól kidolgozott, már kipróbált implantátumrendszert használjunk, hogy több évtized múlva is elérhető, beszerezhető legyen egy-egy alkatrész. (Sajnos gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy egy kevéssé ismert márkájú implantátumhoz nem tudunk alkatrészt beszerezni, és emiatt a páciens fogsorán javításokat végezni.)

Általában nem csak egy megoldás lehetséges, az implantátum kiválasztása részben a megoldandó feladattól, részben az anyagi lehetőségektől függ, tehát minden esetben páciensre szabott kezelési tervet készítünk.

Klinikánk szájsebészetén többféle, de csak már bizonyított, és magas minőségi színvonalú implantációs rendszert használunk (Straumann, ICX). Az implantátumok behelyezését minden esetben egy CT (computer tomography) felvétel alapján, bonyolultabb esetben számítógéppel tervezett sablon segítségével (CAD-CAM technológia) végezzük.

Mi az a saját vér alapú csontpótlás?

Az egyik legújabb csontpótlási technika során a páciens saját vérét használjuk fel az implantációhoz szükséges csontszövet felépítéséhez. Ez kis mennyiségű, a vérkép vizsgálathoz hasonló mennyiségű vér levételét jelenti. A vér ezután egy erre a célra kifejlesztett speciális centrifugába kerül, ami a program szerint különböző véralkotók elválasztását teszi lehetővé. Különböző típusú, vérlemezkékben gazdag fibrin állományt lehet így elkülöníteni, innen ered a technika elnevezésének rövidítése, PRF vagyis Platalet Rich Fibrin. A csontpótláshoz felhasznált frakcióban a véralvadásban, és sebregenerációban fontos szerepet játszó fibrinháló, vérlemezkék, fehérvérsejtek vannak, valamint olyan szignálmolekulák (citokinek, növekedési faktorok stb.), melyek elősegítik a kötőszövetben található őssejtek csontépítő sejtekké alakulását. A vérpreparátum magában, vagy nagy csonthiány esetén csontpótló anyaggal együtt alkalmazva is nagyon jó csontregenerációt biztosít. Nagy előnye, hogy alkalmazásával sok esetben elkerülhető, hogy állati csontpótló anyagot juttassunk a szervezetbe, és a kialakuló csont is jobb szerkezetű.

Jelentkezzen be hozzánk fogászati konzultációra, és mi gnatológiai szempontok figyelembevételével készítjük el Önnek a személyre szabott kezelési tervet.

TOVÁBBI SZOLGÁLTATÁSAINK