Az, hogy ne csak akkor forduljunk fogorvoshoz, amikor valamilyen akut problémánk van (pl. fogfájás, letört fog, vérző íny) első hallásra furcsának tűnhet. A köztudatba erősen beleivódott, hogy jobb a fogorvost távol tartani magunktól. Pedig épp a fogászati szakemberek azok, akik segíthetnek abban, hogy ne is alakuljanak ki komolyabb gondok, amelyekkel aztán sürgősséggel rohanhatunk a fogászatra.

Egy alapos, legalább 1 órás fogászati állapotfelmérés felbecsülhetetlen lehetőség arra, hogy tisztában legyünk fogaink, sőt szájüregünk, nyelvünk és állkapocsízületeink aktuális állapotával. Az eredmények birtokában megtehetjük a szükséges lépéseket, így elvégeztethetjük a javasolt kezeléseket. Ezáltal súlyosabb problémákat, fájdalmas elváltozásokat, de akár halálos kimenetelű betegségeket előzhetünk meg. Ma már rendelkezésre áll a megfelelő tudás és technikai háttér a fogazat élethosszig tartó megőrzésére, helyreállítására.

3 ok, amiért mindenképp érdemes felkeresni időről időre a fogorvost:

1. A fogak állapotának általános felmérése. 

Igen, a fogak felmérése csak egy azon okok közül, amiért érdemes fogászati szűrésre látogatnunk! A fogak szuvasodása lassan és észrevétlenül zajlik. A fogorvos először szabad szemmel tekinti meg az alsó és felső fogsor állapotát. Klinikánkon arra is lehetőség van, hogy lézeres érzékelővel vizsgáljuk meg a fogakat. A lézer azokat a szinte láthatatlan, rejtett szuvasodásokat is érzékeli a fogfelszínen, melyek később, kezelés nélkül kínzó fájdalmakat okozó lyukakká változnak. Az így kapott információ birtokában a fogorvos és páciens együtt eldöntheti, milyen kezelés szükséges. Hangsúlyozzuk: a fogszuvasodásnak kezdetben nincsenek érzékelhető tünetei. Sőt, még csak nem is látható… Bízzuk profira a felismerését!

2. A teljes száj aktuális állapotának áttekintése, amivel a szájüregi daganatok szűrése és az allergiás reakciók felfedezése is lehetséges.

Magyarország sajnálatos módon az első helyen áll Európában a szájüregi rák által okozott halálozások tekintetében. A sokkoló adat hátterében számtalan rizikófaktor áll, a dohányzás, alkoholfogyasztás, de akár az életkor növekedése is. Szájüregi daganat kialakulhat a nyelv, az íny, a szájpadlás és a száj nyálkahártyájának területén is, az okok között szerepel a HPV-vírus, vagy a reflux is.

A fogorvos ennek elkerülésében is segíthet. A rendszeres állapotfelméréseken átnézi a veszélyeztetett területeket, elvégzi a rákszűrést, és ha bármi is gyanúra ad okot, további vizsgálatokat rendel el. A rendszeres szűrésnél jobb megelőzés e téren aligha létezik! Ráadásul elsősorban a fogorvos az, aki szakszerű tanácsokat adhat a kockázat csökkentésének lehetőségéről. A szájüregi daganatok az esetek többségében jól gyógyíthatók, feltéve, ha korán felismerik őket.

A szájüregi rák szűrése mellett a szájüregben előforduló allergiás reakciókról se feledkezzünk meg! A régi, rossz tömések, a szájba épített fémek, egyes fogkrémek is okozhatnak ilyen allergiás reakciókat, többek között égő, csípő érzést, sebeket. Tévhit, hogy az allergiás reakció azonnal jelentkezik, vannak úgynevezett késői allergiás reakciók is. Ha kiderült, hogy mi okozza az allergiát, azonnal megvan a kezelési mód is, például a töméscsere, koronacsere stb.

3. A rendellenes harapás kiszűrése, amivel akár a migréntől is megszabadulhatunk.

Ez a probléma nem csak magát a harapást, az étel elfogyasztását nehezíti meg. A rossz harapás következményei egészen messzire vezethetnek, az egész állkapocsra kiterjed a feszültség, károsodik az állkapocsízület, kínzó fej-, a nyak- és vállfájást tapasztalhatunk. A fogorvos áttekinti, hogy milyen állapotban van az ízület és az állkapocs, majd javaslatot tesz arra, hogyan lehetne a folyamatot megállítani.

 

Egy alapos fogászati állapotfelmérés után Ön is elégedetten dőlhet hátra, hiszen sokat tett egészsége hosszú távú megőrzéséért.

Szeretné, ha egy rendkívül alapos, 1 órás fogászat állapotfelmérésen pontos képet kapna fogai és szájürege állapotáról?

Itt megtudhatja, hogyan zajlik klinikánkon ez a rendkívül alapos állapotfelmérés.