Lehet, hogy Ön is azt gondolja, elegendő azokat a fogakat pótolni, amelyek látszanak. Egy frontfog hiánya valóban feltűnő és önbizalom-romboló lehet, ez nem is vitás. Az esztétikai és pszichés szempontokat nem szabad lebecsülni. A felszabadult, boldog mosoly azonban kétségkívül a legkevesebb, amit a foghiány miatt veszíthetünk…

A nem megfelelő fogsorzáródás hosszú távon fejfájást, fülzúgást, fülfájást okoz, de a beszédképzésben, sőt, a táplálkozásban is gondjaink támadhatnak.

A foghiány a fejlett világban „népbetegség”

Egy amerikai statisztika szerint a 65 év felettiek harmadának már nincs saját foga.[1] A helyzet Magyarországon sem jobb, már fiatalon, 30-40 éves kor körül elkezdődik a fogvesztés.

A saját fogakat kellő gondoskodás híján sajnos könnyebb elveszíteni, mint gondolnánk.

A háttérben főként a helytelen fogápolási rutin (mint a fogmosás kihagyása, a rossz fogmosási technika) valamint a rendszeres fogászati kontroll elmulasztása áll.

Ilyenkor derülhetne pedig fény a kezdődő fogszuvasodásra, hiszen a folyamat kezdetben észrevétlenül, általában a fogközben kezdődik. A fájdalom már azt jelzi, hogy a gyulladás mélyre hatolt. A fogíny gyulladásának előrehaladására jobb esetben legalább a fogínyvérzés miatt felkapjuk a fejünket.

A fogszuvasodás és a fogínygyulladás jól kezelhető, ha idejekorán fogorvoshoz fordulunk, de ha egy fog menthetetlenül károsodik, vagy nagyon meglazul, nincs más választás, mint eltávolítani. Erre olykor a többi fog épségének, sőt egészségünk megőrzésének érdekében is szükség van, hiszen a beteg fog gócot jelenthet a szervezetben.

Az eltávolítás megszünteti a fogfájás vagy a góc problémáját, de helyette komoly új gondok keletkeznek, hiszen a nem létező fog nem tudja ellátni funkcióit.

A fogorvosok okkal törekednek arra, hogy megmentsék a fogakat

És az sem véletlen, hogy ha már bekövetkezett a fogvesztés, mielőbbi pótlásra biztatják pácienseiket.

Fogaink nem csak azért vannak, hogy mosolyunk ragyogó legyen, a hangképzés és rágás sem lehetséges (vagy csak nagyon nehezen) fogak nélkül.

Mivel kell szembenéznie, ha nem pótolja elveszített fogait?

  • Takargatni, szégyellni fogja foghíjas mosolyát, az óhatatlan visszahúzódás pedig a munkában és a magánéletben is komoly hátrányokkal járhat.
  • Minél több foga hiányzik, annál kevésbé tudja megfelelően megrágni az ételt. A pépes étrend hosszú távon értékes tápanyagoktól, rostoktól fosztja meg.
  • Megszólalni is alig mer majd, mert beszédhibák, artikulációs nehézségek léphetnek fel.
  • Mivel egy-egy fognak nincs alul vagy felül párja, a fogsor nem záródik megfelelően. A meglévő fogak el is mozdulhatnak. A fogsorzáródás megváltozása az állkapocsízületre is kihat, kattogást, fejfájást, fülzúgást okozva.

Foghiányból sokféle létezik – egyetlen hiányzó fogtól akár a teljes fogatlanságig, amikor egyik fogíven sincsen fog. Ami azonban közös, hogy minél előbb érdemes azokat pótolni, ami legtöbbször implantátummal is történhet. A mesterséges foggyökérre talán még az igazi fognál is stabilabban rögzül a felépítmény. Élethosszig megoldja a foghiányt, sőt még annál is többet nyújt. Visszaadja az elvesztett mosolyt és a fiatalkori rágást.

Hiányzik egy vagy több foga? Fontolgatja az implantációt?

Szakrendelésükön kiemelt figyelmet fordítunk a gnatológiai (a rágással összefüggő) szempontokra. Segítünk, hogy az implantáció segítségével visszakapja a fiatalkori rágását, és abban is, hogy a nem megfelelő harapás ne okozza az implantátum károsodását.

Klinikánkon végzett fogászati implantációról itt tudhat meg többet.

Jelentkezzen be fogászati konzultációra itt, kérjen időpontot munkatársunktól!

 

 

[1] https://www.prosthodontics.org/assets/1/7/ACP_Talking_points_for_Missing_Teeth_1-12-15.pdf